Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať tuOK

Kam „odložiť “ deti cez prázdniny ?

Kam „odložiť“ deti cez prázdniny ?
Foto: Shutterstock

Zamestnaní rodičia dostávajú ročne zväčša 20, možno 25 dní, dovolenky. Školopovinné deti majú asi 21 dní prázdnin a k tomu 2 mesiace letného voľna. Poriadny nepomer, však? Ako sa teda o nich postarať, keď sú brány škôl zatvorené?

Starí rodičia a príbuzní

Dedo s babkou sú v mnohých rodinách voľbou číslo 1. Nečudo, je to najlacnejšia, najefektívnejšia a najpohodlnejšia alternatíva. Ak starí rodičia nie sú k dispozícii, dostanú sa na rad tety, strýkovia a ostatní príbuzní. V mnohopočetných rodinách sa starší súrodenci starajú o mladších, alebo prichádzajú do úvahy odrastené netere či sesternice.

Priateľky a iné matky

Kamarátka na materskej dovolenke, ktorá vaše dieťa dobre pozná, by si možno rada privyrobila pár eur navyše. A možno vám pomôže pro bono. Za opýtanie nikto nič nedá. Alebo skúste zaloviť v iných vodách. Mamičky, ktorých deti chodia do škôlky s tými vašimi, majú zrejme ten istý problém. Skúste si navzájom pomôcť. Ponúknite sa, že ich dieťa môže stráviť pár dní u vás a potom zase to vaše skočí na istý čas k nim. Deti sa budú hrať, nestojí to takmer nič a vy ušetríte polovicu dovolenky.

Tábory a detské centrá

Tábory sú zväčša otvorené až pre deti od 5 rokov. Menšie dieťa tam prihlásiť nemôžete. Najmä v tých menších mestách.  Skúste sa však informovať v najbližších detských centrách, alebo v detských kútikoch nákupných centier. Mnohé z nich ponúkajú tzv. prázdninové programy. S dieťaťom tam pár krát pred tým zájdite, aby spoznalo prostredie a určite sa čoskoro začne na toto dobrodružstvo tešiť.

Práca z domu

V dnešnej IT dobe je čoraz samozrejmejšia práca z domu. Spýtajte sa na túto možnosť svojho zamestnávateľa. Spokojnosť bude na oboch stranách. Šéf nepríde o pracovnú silu v dovolenkovom období a vy sa postaráte o rodinu bez výdavkov navyše.

Dovolenka až po skončení škôlky

Pokiaľ má vaša škôlka otvorené aj pár týždňov počas prázdnin, určite ich využite a nechajte dieťa navštevovať ju až do konca. Rodinnú dovolenku plánujte až keď sa škôlka definitívne zatvorí. Týmto spôsobom môžete ušetriť až 3 týždne dovolenky. Vo väčších mestách dokonca i viac. V mnohých z nich sú škôlky otvorené striedavo aj celé leto. Nepremeškajte možnosť prihlásiť svoju ratolesť na takýto striedavý pobyt – miesta bývajú obmedzené.

Platená opatrovateľka

Zaplatiť si „pani na stráženie“ je najmenej populárna voľba. Nielenže nie je jednoduché nájsť spoľahlivého človeka, mnohokrát si takúto službu ani nemôžete dovoliť. Skúste sa poobzerať po okolí. Možno susedova dcéra hľadá brigádu alebo máte kolegyňu na PéNke a zišla by sa jej spoločnosť.

Možností, ako „odložiť“ dieťa cez prázdniny je niekoľko. V zásade však platí, že túto situáciu je potrebné riešiť čím skôr. V poslednej chvíli to bude o to ťažšie.

 

Upozornenie: Obsah stránky nenahrádza odbornú konzultáciu

Zavrieť reklamu