Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať tuOK

Hračky a hry na rozvoj detskej kreativity a fantázie

Fantázia a kreativita
Foto: Shutterstock

Fantázia a kreativita hrajú ústrednú rolu vo všeobecnom vzdelávaní a rozvoji predškolákov. Deti v tomto veku objavujú svet a vyjadrujú svoje pocity práve prostredníctvom piesní, kostýmov, či rôznych výtvarných materiálov.
Predškolský vek je zároveň jedným z najkreatívnejších období v živote dieťaťa. Predstavivosť detí sa stále vyvíja a preto vďaka hrám, hudbe, tancu a vizuálnym zážitkom sa učia vyjadrovať svoje emócie, zdokonaľujú motorické zručnosti, učia sa samostatne riešiť problémy a získavajú nový pohľad na vec.
Ktoré hračky a hry ponúknuť dieťaťu, aby efektívne pracovalo so svojou fantáziou?

Kreslenie a maľovanie
Kreslenie a maľovanie
Foto: Shutterstock

Tieto činnosti netreba nijako zvlášť predstavovať. Farebné pastelky sú jednými z prvých hračiek, ktoré malý škôlkar berie do rúk. Okrem tých klasických dnes poznáme aj pastelky na tvár, do vane, kriedy na chodník, trblietavé fixky, fúkacie fixky, či fixky na textil... 

Naše tipy

Lepenie a vystrihovanie
Lepenie a vystrihovanie
Foto: Shutterstock

Lepenie a vystrihovanie patrí k základným pilierom v rozvoji jemnej motoriky, ktorá je pre budúceho školáka nesmierne dôležitá. Vystrihovať sa dá skutočne všeličo, ale naozaj zaujímavým sa to stáva až keď dieťa vidí reálne výsledky – nechajte ho vystrihovať pexeso, s ktorým sa potom môžete zahrať, prípadne papierové bábiky, ktoré môže neskôr obliekať. 

Naše tipy

Dramatické hry a kostýmy
Dramatické hry a kostýmy
Foto: Shutterstock

Ak deti práve nespia, určite sa „na niečo „ alebo „ na niekoho“ hrajú. Na rytierov, na smetiarov, na bojovníkov, na pani učiteľku, či na mamu a na otca. Podporte ich v tejto hre a doprajte im pomôcky, ktoré ich ešte viac vtiahnu do deja. Ponuka je pestrá – od klasických detských zásteriek až po kompletne vybavenú kuchynku, či od dreveného meča po transformerskú výzbroj.

Naše tipy

Dráhy a stavebnice
Dráhy a stavebnice
Foto: Shutterstock

Stavebnice sú staré ako ľudstvo samo. Už deti v praveku ukladali na seba kamienky a vytvárali z nich domčeky či ohrádky. Dnes je situácia celkom iná. Sortiment je taký obrovský, že si rodičia často ani nevedia vybrať. Skúste začať tými zo svojho detstva a inšpirácia príde sama. Spomeniete si ešte na Sevu, Chevu, Merkur alebo Seko?

Naše tipy

Ručná výroba
Ručná výroba
Foto: Shutterstock

Ručná výroba je vo veľkej miere určená dievčatám, ale po dôkladnejšom preskúmaní ponuky si vyberie každý. Výroba náramkov, plastelínové sady, korálikové obrázky, vyšívanie pre najmenších či skladanie z papiera – to všetko, a mnohé iné - pomôže deťom vyrobiť originálny darček alebo hračku. 

Naše tipy

 

Upozornenie: Obsah stránky nenahrádza odbornú konzultáciu

Zavrieť reklamu