Za poznaním
So stúpajúcim vekom si čoraz naliehavejšie uvedomujeme dôležitosť kultúrneho dedičstva našej krajiny. Túžime deťom odovzdať posolstvo tradícií a zvyklostí, radi by sme v nich prebudili lásku k folklóru a historickým pamiatkam.
Ako ísť s deťmi cestou poznania tak, aby ich tento spôsob nenudil, ale fascinoval? Ako v nich vypestovať lásku k rodnej zemi a jej obyčajom? Skúste navštíviť tieto miesta.
Hrady, zámky a kaštiele sú jednou z najfascinujúcejších krás Slovenska. Pýšia sa svojou majestátnosťou, architektonickou jedinečnosťou a lákajú návštevníkov z celého sveta. Za týmito pamiatkami netreba cestovať ďaleko. Každý kraj má na dosah hneď niekoľko skvostov. Niektoré sú zaujímavé svojou polohou – obzvlášť zrúcaniny. Výstup na takýto hrad sa dá mnohokrát nazvať aj nenáročnou turistikou. Iné nás lákajú na zaujímavú výstavu alebo podujatie. Ďalšie sa po náročnej rekonštrukcii môžu popýšiť aj možnosťou unikátneho dobového ubytovania. Stačí si vybrať podľa toho, čo by ste práve chceli zažiť.
Slovo múzeum nám z detstva evokuje pohľad na vypchaté zvieratá, nudné maľby a zvyšky 1000 ročnej keramiky umiestnenej vo vitrínach. Dnes v múzeu ľahko nájdeme aj celé vlaky, do ktorých sa dá vliezť, hračky, s ktorými sa môžeme pohrať. Múzeom sa nazýva aj stará baňa, do ktorej môžeme sfárať. A to isté platí aj o galériách a výstaviskách. Nebojte sa vziať deti na technickú výstavu alebo interaktívnu výstavu lega. Určite sa zabaví celá rodina!
STM – Múzeum dopravy, Bratislava,
Múzeum dopravy, Rajecké Teplice,
Výstaviště Černá louka, Ostrava, ČR
Na Slovensku je v súčasnosti sprístupnených 13 jaskýň. Všetky patria medzi skutočné klenoty a viaceré z nich sú známe nielen doma ale i vo svete. Medzi najnavštevovanejšie patrí Demänovská jaskyňa slobody, Dobšinská ľadová jaskyňa a Ochtinská aragonitová jaskyňa. Pri návšteve jaskyne treba počítať s chladným počasím – okolo 0°C. Deti pred vstupom do jaskyne teda primerane oblečte. Ak máte chuť skôr na výlet na čerstvom vzduchu a radi by ste deti naučili niečo o prírode, skúste ZOO. Je to overená klasika.
Zveropark Revištské Podzámčie,
Zoo Bojnice a Bratislava
http://www.ssj.sk/sk/spristupnene-jaskyne-ssj
Tradičný folklór so všetkým čo k nemu patrí si môžete vychutnať najmä, ak je zasadený do svojho prirodzeného prostredia. Skanzeny lákajú návštevníkov takmer po celý rok, pričom ponúkajú účasť na podujatiach založených na slovenských tradíciách a obyčajoch. Na svoje si príde celá rodina. Mamička nakúpi suveníry, otecko si zadováži domácu slaninku a deti si vychutnajú bábkové divadlo či jazdu na koníkoch. Okrem skanzenov netreba opomínať ani tradičné jarmoky a folklórne podujatia. Najmä, ak sú tematicky zamerané napríklad na obdobie adventu, Veľkonočné zvyky alebo fašiangy. Veď schválne...viete čo sú fašiangy a prečo sa pochováva basa?
MSD Martin,
Skanzeny vo Vlkolínci, Pribyline, Zuberci, Čicmanoch, Vychylovke, Starej Ľubovni a i.
Výlet za zvieratkami je ideálnou voľbou najmä v mestských rodinách. Práve deti z mesta strácajú možnosti zoznámiť sa s domácimi zvieratami. Niektoré salaše a farmy ponúkajú príležitosť nahliadnuť do výroby a tak si deti môžu pozrieť originálnu výrobu syra, zber vajec či dojenie kravy. Pobyt na takomto dvore vás vráti do čias dávno minulých, poskytne vám príjemný oddych a určite neodoláte ochutnávkam miestnych špecialít.
Koliba Panoráma v Nezbudskej Lúčke,
Gazdovský dvor v Turčianskych Kľačanoch,
Villa Betula v Liptovskej Sielnici,
Abeland pri Lozorne a i.
Okrem hradov a zámkov je na Slovensku mnoho zaujímavých miest, o ktorých možno ani netušíte. Napríklad rôzne katakomby, domčeky vysekané v skalách, kamene v tvare dokonalých gúľ a tisíce ďalších. Aj to je naša história a aj na tieto miesta môžete vziať svoje deti. Bude to výlet, ktorý obohatí všetkých.
Čiernohronská železnica,
Slanický Ostrov Umenia,
Liptovská Mara,
Lesná úvraťová železnica vo Vychylovke