Ako podporiť rozvoj reči, slovnej zásoby a komunikačných zručností detí
Reč dieťaťa sa vyvíja postupne v určitých štádiách. Jednotlivé štádiá tohto vývoja sa nedajú preskočiť. Nižší stupeň vždy predchádza ten vyšší. Dieťa musí dozrieť. I keď nemôžeme tento proces urýchliť, môžeme ho dieťaťu uľahčiť.
Pri čítaní z papierovej knihy dochádza k tzv. hlbokému čítaniu, ktoré dieťa celkom pohltí a tým pomáha rozvíjať nielen jeho poznanie, ale aj emocionalitu a duchovný rozvoj. Čítanie kníh s dieťaťom je stále na prvom mieste v rozvoji slovnej zásoby a rečových schopností. Staršie deti sa naopak s radosťou vrhajú na riešenie rozmanitých úloh v pracovných listoch a zošitoch zameraných na túto oblasť.
Naše tipy
Rok pred nástupom do školy býva pre deti z hľadiska poznávania veľmi náročný. Začínajú s výučbou abecedy a číslic, ktoré by ako prváci už z väčšej miery mali poznať. Samozrejme, nie všetky deti sa k tejto aktivite stavajú úplne s nadšením. Skúste ich teda podporiť a doprajte im výučbu zábavnou formou.
Naše tipy
Každý rodič potrebuje z času na čas chvíľu pre seba. Vtedy prichádzajú na rad rôzne výdobytky modernej techniky, ktoré deti v neprítomnosti rodičov zastúpia. O tabletoch, mobiloch a počítačoch sa napísalo veľa negatívneho. Čo tak pre zmenu skúsiť niečo menej škodlivé – napríklad DVD s detskými tancami a riekankami, alebo audio rozprávku. Práve tie posledné spomenuté sú veľkým pomocníkom pri večernom zaspávaní alebo dlhej ceste v aute.