Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať tuOK

Rozvoj jemnej motoriky u detí

Jemná motorika
Foto: Shutterstock

Jemné motorické zručnosti sú nevyhnutné pre výkon každodenných zručností. Bez schopnosti dokončiť tieto bežné úlohy môže trpieť detské sebavedomie, jeho akademická výkonnosť je ohrozená a jeho možnosti hry sú veľmi obmedzené. Dieťa nebude schopné rozvinúť primeranú nezávislosť v "životných" zručnostiach akými sú obliekanie či kŕmenie sa. Takýto deficit môže mať sociálne dôsledky nielen v rámci rodiny, ale aj v rámci vzájomných vzťahov.
Aké hračky a pomôcky zadovážiť dieťaťu na podporu rozvoja jemnej motoriky?

Kreslenie a maľovanie

Tieto činnosti netreba nijako zvlášť predstavovať. Farebné pastelky sú jednými z prvých hračiek, ktoré malý škôlkar berie do rúk. Okrem tých klasických dnes poznáme aj pastelky na tvár, do vane, kriedy na chodník, trblietavé fixky, fúkacie fixky, či fixky na textil... 

Naše tipy

Nácvik písania

Na nácvik písania sú ideálne pracovné listy a zošity, kde si dieťa postupne trénuje písanie oblúkov a čiar, ktoré neskôr vedú k písaniu písmen a číslic. Existujú však i hračky, ktoré dokážu dieťa hravou formou povzbudiť k nácviku písania a zároveň ho zabaviť.

Naše tipy

Dráhy a labyrinty

Autodráhy, guličkodráhy, kaskády, dominá, labyrinty a mnoho iných nájdete v každom lepšom hračkárstve. Pri stavaní takýchto stavebníc si dieťa precvičuje logické a strategické myslenie, plánovanie, matematické operácie a v neposlednom rade práve jemnú motoriku. 

Naše tipy

Lepenie a vystrihovanie

Lepenie a vystrihovanie patrí k základným pilierom v rozvoji jemnej motoriky, ktorá je pre budúceho školáka nesmierne dôležitá. Vystrihovať sa dá skutočne všeličo, ale naozaj zaujímavým sa to stáva až keď dieťa vidí reálne výsledky – nechajte ho vystrihovať pexeso, s ktorým sa potom môžete zahrať, prípadne papierové bábiky, ktoré môže neskôr obliekať. 

Naše tipy

Ručná výroba

Ručná výroba je vo veľkej miere určená dievčatám, ale po dôkladnejšom preskúmaní ponuky si vyberie každý. Výroba náramkov, plastelínové sady, korálikové obrázky, vyšívanie pre najmenších či skladanie z papiera – to všetko, a mnohé iné - pomôže deťom vyrobiť originálny darček alebo hračku. 

Naše tipy

Puzzle a stavebnice

Stavebnice sú staré ako ľudstvo samo. Už deti v praveku ukladali na seba kamienky a vytvárali z nich domčeky či ohrádky. Dnes je situácia celkom iná. Sortiment je taký obrovský, že si rodičia často ani nevedia vybrať. Skúste začať tými zo svojho detstva a inšpirácia príde sama. Spomeniete si ešte na Sevu, Chevu, Merkur alebo Seko?

Naše tipy

 

Upozornenie: Obsah stránky nenahrádza odbornú konzultáciu

Zavrieť reklamu