Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať tuOK

Lano a švihadlo

Lano a švihadlo
Foto: Shutterstock

Pri hrách s lanami a švihadlami sa rozvíja predovšetkým obratnosť a fyzická kondícia detí. Tieto jednoduché pomôcky zároveň ponúkajú veľké množstvo variácií detských hier. Na inšpiráciu ponúkame tri z nich.

Potrebujeme: 
Dlhé lano alebo švihadlo
Počet hráčov: 
min. 1 dieťa a 1 dospelák
Pravidlá: 
  1. Deti sa zoradia do kruhu, pričom medzi sebou udržujú cca 1 metrovú vzdialenosť. Dospelý alebo jedno z detí sa postaví do stredu kruhu. Lano uchopí za jeden koniec a roztočí sa okolo svojej osi tak, aby zvyšok lana opisoval kružnicu letiac tesne nad zemou.  Úlohou detí je lano preskakovať vždy, keď sa k nim priblíži. Ten, komu sa to nepodarí a o lano zakopne, je vyradený z hry.
  2. Dve z detí chytia lano každý na jednom konci a roztočia ho ako švihadlo. Tretie dieťa ho preskakuje. Pokiaľ je lano dostatočne dlhé, môžu ho preskakovať aj dve deti naraz.
  3. Deti sa postavia oproti sebe na rovný povrch. Ak je v skupine viac detí, rozdelia sa do družstiev. V rovnakej vzdialenosti medzi nimi sa nakreslí čiara. Lano uchopia každý z jednej strany a navzájom sa oň preťahujú až kým jedno z detí, resp. prvý z družstva, neprekročí čiaru. 
 

Upozornenie: Obsah stránky nenahrádza odbornú konzultáciu

Zavrieť reklamu