Počet detí s nadváhou stúpa! Aké je BMI vášho dieťaťa?
Slovo "nadváha" či "obezita" sa v súvislosti s deťmi skloňuje čoraz častejšie. Málo pohybu, nevyvážená strava, priveľa cukrov... To všetko prispieva k tomu, že súčasné deti rastú nielen do výšky, ale najmä do šírky.
Rodič, ktorý sa obáva, či je hmotnosť jeho dieťaťa ideálna, môže zájsť po radu k pediatrovi. Ten spoľahlivo určí, v akej váhovej kategórii sa dieťa nachádza, prípadne ako jeho stav riešiť. V mnohých prípadoch totiž nejde o problém s nadváhou, ale naopak - s podvýživou.
Pre orientačný výpočet hmotnosti však poslúži aj BMI kalkulačka. Prostredníctvom základných údajov akými sú vek, váha, výška a pohlavie zistíte, či vaše dieťa spadá do optimálnych hodnôt alebo z nich vybočuje. Táto kalkulačka zároveň zobrazuje aj percentilový graf, ktorý porovnáva aktuálnu hmotnosť dieťaťa s jeho vrstovníkmi. Percentilové hodnoty sa delia do siedmich skupín - 3,10,25,50,75,90 a 97. Hodnota nad 90. percentilom predstavuje obezitu a hodnota pod 25 znamená podváhu. Ideálna hmotnosť sa teda nachádza v rozmedzí 25 - 75 percentilu.
Viac o príčinách, následkoch a liečbe detskej obezity sa dočítate TU.
Obezita je definovaná ako nadbytok tukového tkaniva. Nerovná sa nadmernej hmotnosti. Dieťa so zvýšenou hmotnosťou nemusí byť obézne, pretože na jeho hmotnosti sa môže podieľať mohutná kostra. Detský organizmus je v oblasti rastu a vývoja veľmi individuálny, a preto je potrebné sledovať hmotnostnú krivku, ktorá by mala byť primeraná jeho rastu. Nadváhu, respektíve obezitu dieťaťa dokáže odborne diagnostikovať iba pediater. Preventívne by však rodičia mali sledovať zdravotný stav a hmotnosť svojho dieťaťa, napríklad aj prostredníctvom výpočtu BMI.