Slané cesto
Vyrobte si túto jednoduchú modelovaciu hmotu. Raz za rok do nej otlačte nôžku vášho dieťaťa a môžete tak vytvoriť jedinečný dekoračný chodník. Je to výborný nápad ako zvečniť spomienky. Samozrejme, fantázii sa medze nekladú a slané cesto ponúka nespočetné množstvo možností na kreatívne strávenie času s vašimi deťmi.
Najprv zmiešame múku so soľou a postupne pridávame vodu. Cesto dobre rukami vymiesime a zakryté necháme 15 minúť postáť. Hotové cesto musí byť aj po uschnutí suché a pružné, potom sa ľahšie tvaruje. Ak je cesto príliš mäkké, pridáme ešte trochu múky, nie soľ. Ak je cesto príliš suché, navlhčíme si dlane a ešte raz ho premiesime. Zvyšok cesta počas práce zakryjeme, aby sa jeho povrch nevysušil. Nepoužité zvyšky uzatvoríme do plastovej nádoby s vekom a uložíme do chladničky. Spotrebujeme do dvoch dní.
Cesto vždy vaľkáme na troche múky. Pri formovaní môžeme použiť bežné predmety z domácnosti, napr. formičky na pečenie, drobné cestoviny, gombíky, koráliky a iné. Dávame pozor, aby hotové výrobky neprišli do kontaktu s vodou, pretože vlhké časti by pri pečení stmavli.
Pripravené výrobky vysušíme na radiátore alebo upečieme v rúre. Začneme piecť na najnižšej teplote - 50 °C, na najnižšej mriežke v rúre. Teplotu po hodine zvýšime na 75°C, tretiu a štvrtú hodinu pečieme na 100 °C. Potom plech preložíme z najnižšej mriežky na najvyššiu a dopečieme pri teplote 125 °C. Ak slané cesto možno ľahko oddeliť od plechu a nedá sa stlačiť, je hotové.
Na maľovanie upečených figúrok stačia deťom obyčajné vodové farby. Staršie deti a dospelí môžu použiť akrylové farby. Ak hotová figúrka pri pečení príliš stmavla, najprv ju vymaľujeme bielou podkladovou farbou, necháme uschnúť a až potom ju domaľujeme pestrejšími farbami. Ak sa dostane trochu farby mimo figúrky, opatrne ju zoškrabneme nožom.
Namaľované figúrky necháme uschnúť a nastriekame priesvitným lakom. Po nalakovaní položíme figúrky na plochý kartón pokrytý alobalom.